Hodinky CLAWGEAR MISSION SENSOR MK.II rozhodně zaujmou cenou v kombinaci se striktně militantním zaměřením. Hodinky se dají sehnat za 2 900,- Kč a děkujeme společnosti top-armyshop.cz za jejich poskytnutí do testu.

 

Co nám tedy výrobce slibuje?

Digitální hodinky Clawgear Mission Sensor MK.II jsou taktické i sportovní multifunkční hodinky s digitálním ukazatelem času ve dvou režimech. Hodinky mají černou barvu a nemají žádné reflexní kovové části, takže úspěšně eliminují nežádoucí odlesky. Také tóny tlačítek lze vypnout, aby uživatele neprozradily.

– výškoměr s rozsahem – 706 m až 9 164 m

– barometr s rozsahem 300 mbar až 1 100 mbar a s přesností na 0,1 mbar

– teploměr s přesností 0,1 ° (-10°C až +60°C)

– kompas s nastavením magnetické deklinace

Tak jo. Taktické hodinky s teploměrem, výškoměrem, kompasem a pár dalšími funkcemi pod 3 tisíce jsou opravdu zajímavou volbou. Nicméně je asi každému operátorovi jasné, že velmi výhodná cena se musela někde projevit a tak si v této recenzi pojďme říct, na co vše se musím před nákupem připravit a zhodnotit si, zda neinvestovat například do Suunto Vector s cenou o 2 tisíce vyšší, ale s ověřenou kvalitou. Druhou variantou je potom oželet pokročilé funkce a podívat se po Casio G-Shock.

 

Provedení – základ

Hodinky s váhou 60g jsou z polykarbonátu (plastu), který je použit jak na fasetě kolem displeje, tak na spodním dílu těla hodinek. Jelikož zde není barva, která by se odlupovala, jedinou památkou mohou být rýhy po ostrých předmětech. Z tohoto materiálu jsou i tlačítka.

 

Zadní strana hodinek, je z chromované nerezové oceli a drží na 4 šroubcích. Výměnu baterií asi můžete zvládnout sami, ale jasně se doporučuje navštívit autorizovaný servis kvůli zachování vodotěsnosti.

 

Displej je z polykarbonátového skla. To by mohlo být trochu zavádějící, protože polykarbonát je ve skutečnosti čirý plast (používaný třeba i na zastřešení bazénů) a „sklíčko“ je tedy měkčí než sklo a škrábancům se příliš dlouho neubráníte.

Řemínek je gumový a je již předem vytvarován. To samo o sobě je v pořádku, zjednodušuje to konstrukci hodinek, kdy osičky nejsou tolik namáhány.

 

Nevýhodou je, že pokud se tento oblouk nehodí přesně na vaši ruku, budete řešit dilema, zda si hodinky více utáhnout a zmenšit tak volné prostory, nebo si hodinky povolit. Hliníková přezka působí velmi kvalitně a celkově je zapínání snadné a pevně drží.

 

Pravděpodobně díky vysoké tuhosti řemínku se mi nepodařilo najít polohu, kdy bych o hodinkách několik hodin nevěděl, a večer jsem byl nakonec vždycky rád, že si je můžu z ruky konečně sundat. Může to být jen můj osobní pocit, ale přirovnal bych hodinky CLAWGEAR k plastovému náramku. Buď Vám na ruce volně poletují, nebo nepříjemně tlačí. Chybí mi trocha flexibility a ergonomie, abych mohl říct, že hodinky jsou pohodlné i při celodenním nošení. Ale nedostatek pohodlí je přeci denním chlebem operátora. 🙂

 

Taktické a další prvky

Ano, hodinky jsou celé černé (na výběr i oranžová Rescue a písková Tan verze) a nemají žádné lesklé kovové části. Jsou převážně z plastu a jediná viditelná kovová část je přezka z broušeného hliníku a je vcelku matná (jen nápis CLAWGEAR je spíše lesklý).

 

Nicméně hodinkám vévodí lesklý displej, který je podle mého názoru tím nejvýraznějším demaskujícím prvkem.

 

Pokud by vás toto trápilo, tak existují matné fólie, které se dají objednat a nalepit na displej. Zhorší se sice jeho čitelnost, ale máte po starostech s odlesky. Možná by bylo vhodné, aby výrobce rovnou pár koleček přidal do balení a zavřel tak pusu všem šťouralům.

Vodotěsnost je další věcí. Uvádí se 30m, což znamená, že se s hodinkami můžete osprchovat nebo zmoknout, ale zapomeňte na nějaké plavání nebo potápění.

Zvuky tlačítek nebo oznámení celých hodin (Chime) jdou u hodinek vypnout a máte tak klidné spaní. Bohužel například u časovače, kde běží odpočet, hodinky pravidelně pípají, i když je zvuk vypnutý. Pokud by na tom závisel život, mohly by lépe posloužit vibrace.

Podsvícení je klasické zelené a svítí jen několik sekund, ale zmáčknutím tlačítka se Vám tento limit prodlužuje.

 

Na každé obrazovce najdete ukazatel předpovědi počasí a víte tak, jestli má být slunečno, polojasno, zataženo nebo déšť. Předpověď se zakládá na změnách tlaku a je tak pouze orientační.
Režim úspory baterie lze aktivovat podržením tlačítka Reset, kdy se vypne displej. Hodinky se probudí stiskem jakéhokoliv jiného tlačítka.

 

Čas a vše kolem něj

Obrazovka je defaultně vždy rozdělena na tři sekce a nic jiného na displej nedostanete.

Horní řádek – ukazuje doplňující informaci (teplotu, den, název, azimut, …)

Prostřední řádek – zobrazuje hlavní informaci (čas, stopky, odpočet, tlak, výšku, …)

Dolní řádek – ukazuje doplňující informaci (datum, čas, sekundy, …)

 

1. Datum a čas

Naprosto základní obrazovka. Horní řádek ukazuje teplotu nebo den v týdnu (lze měnit), pod ním je čas (mohu si vybrat 12 nebo 24 hodinový formát) a úplně dole je datum (mohu si vybrat DD-MM nebo obráceně)

 

2. Alarm

Na druhé obrazovce jsou alarmy. Mohu si nastavit dva nezávisle na sobě.

 

3. Stopky

Na setinu vteřinu přesné stopky, které zvládnou zaznamenávat i kola. Po ukončení měření mohu podržením tlačítka začít procházet jednotlivá kola a jejich časy.

 

4. Odpočet

Mohu si nastavit jakýkoliv čas a hodinky mi každou minutu pípnou. Poslední minutu odměřují po 10s a posledních 5s po 1s.

 

5. Druhý čas

Poslední volbou je nastavení druhého času, kde si vyberu posun, a mohu tak mít přehled o jiném časovém pásmu.

 

Výškoměr, Barometr, Kompas

Všechny tyto funkce se skrývají pod největším tlačítkem, které je tedy dobře přístupné. Všechna čidla je vhodné po rozbalení kalibrovat a k tomu Vám pomůže obsáhlý manuál.

 

1) Výškoměr

V kombinaci s teploměrem od -10°C do +60°C je v hodinkách i výškoměr. Teploměr měří vcelku přesně, pro nezkreslenou teplotu musíte hodinky samozřejmě sundat. Hodinky zvládly i -22°C, bohužel výrobce asi nepočítal s takovouto teplotou a žádné záporné hodnoty neumí správně zapsat do grafu.

 

Měří výšku na základě tlaku, takže se nejedná o úplně nejpřesnější metodu. Sedím na stejném místě, kde jsem hodinky kalibroval na 252m, a po jednom dni mám hodnotu 242m. Toto není výtka, takto fungují všechny hodinky s výškoměrem spojeným s barometrem. Přesnější hodnoty potom dostanete jen v GPS hodinkách.

 

Můžete si zobrazit i graf a procházet historii 34hodin.

2) Trasa (Track)

Po zapnutí měří nastoupané nebo „naklesané“ metry a poskytuje Vám tedy informaci o tom, kolik výškových metrů jste od začátku trasy zdolali. Frekvence záznamu se mění, prvních 5minut to je každou vteřinu, potom každých 10s a po 24h hodinách už jen každou minutu.

 

3) Barometr

Ideální je kalibrovat hodinky podle nějakého přesného barometru, který máte doma. Změny potom jsou v pořádku a hodnoty tlaku i po několika dnech odpovídají.

 

Pro tlak je opět dostupná 34h historie.

 

4) Kompas

Kompas nejprve kalibrujete otáčením hodinek a zadáním magnetické deklinace (vše najdete v manuálu). Samozřejmě musíte dodržovat to, co u klasické buzoly a tedy nepřibližovat hodinky ke kovovým, magnetickým nebo elektronickým zařízením, které znemožňují měření.

 

Osobně razím cestu, že starou dobrou buzolu nebo kompas moderní elektronika těžko nahradí. Při nejmenším je nevýhodou, že si hodinky nemůžete položit na mapu a zorientovat jí, ani pomocí nich nemůžete měřit azimuty na mapě a kreslit si trasy. Proto musíte mít buzolu, vše na mapě naplánovat a poté jen na hodinkách orientačně držet směr a kontrolovat, zda kompas na hodinkách sedí. A kontrolovat to budete často, protože kompas v hodinkách dokáže během vteřiny naprosto zešílet a už z principu mu odmítám plně důvěřovat.

Těžko říct, zda mechanismus hodinek ruší svůj vlastní kompas, nebo zda je problém v otáčení a zvláštním způsobu kalibrace, kdy hodinkami asi 30x kroutíte kolem vertikální osy, ale několikrát se během testování zbláznil a pomohla až rekalibrace. Takto funguje správně:

Ale často se vám stane toto (ne není to žádným rušením, podmínky jsou naprosto stejné a nekalibroval jsem mezi natáčením, stačilo jen počkat):

Resumé

S přihlédnutím k ceně jde stále o zajímavé hodinky, ačkoli se rozhodně výhodnost této koupě odráží v mnoha nedostatcích a celkově „laciném“ plastovém provedení. U výškoměru a kompasu budete muset překousnout vysokou pravděpodobnost omylu a dlouhodobě je jistě využívat nebudete. Pokud sháníte levné hodinky s militantním vzhledem a každou další funkci berete jako bonus navíc, tak vás tyto hodinky jistě uspokojí. Sám výrobce doporučuje u hodinek spíše lehčí použití (airsoft, sport, turistika, atd.) a nikde nezmiňuje použití speciálními jednotkami v zahraničních misích.

 

Obecně tu vidím trend, kdy se obchodníci snaží hodinky prezentovat jako nejdrsnější a nejlepší na světě a doufat, že nízká cena přitáhne davy k jejich pořízení. Touto recenzí chceme všem, kdo by nákup zvažovali, dát seznam pro a hlavně proti, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout a svého nákupu nelitovali.

V případě, že hledáte nabušené hodinky s mnoha funkcemi, které hodláte REÁLNĚ používat, tak od nákupu důrazně odrazuji. Nemyslím si, že bych se při delším treku, nedej bože výstupu na nějakou šesticisícovku, spolehl na jakoukoliv funkci CLAWGEAR hodinek kromě času a stopek. Je to nicméně na vašem zvážení.

Podívejte se na druhou část recenze hodinek Clawgear Mission Sensor Mk.II.

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.