Občas toužíme po něčem, co ještě nikdo nevyrobil a neprodává. Většinou takovou myšlenku pustíme z hlavy a na svůj nápad zapomeneme. Najdou se ale i tací, kteří se svého nápadu nevzdají a rozhodnou se objevenou díru na trhu zaplnit. Podobným způsobem začala například světoznámá firma Therm-A-Rest a stejným směrem se vydaly i náruživé cyklistky Helena Záleská a Petra Krhutová. Chyběl jim lehoučký stan, kam by mohly na cestách ukrýt svá kola. A tak si ho jednoduše vyrobily.

 

Jejich cyklostan se nazývá Tike. Název vznikl spojením slov tent a bike (anglicky stan a kolo). A spojení těchto dvou věcí je doslovné, protože Tike nemá žádné tyče. Místo toho používá jako nosnou konstrukci dva bicykly.

 

Jak to funguje?

Na sedla a řídítka se nasadí chrániče, aby se kola dala překlopit. Mezi kola napnete vnitřek stanu čímž zjistíte, jak daleko mají bicykly stát od sebe. Každé kolo se postaví na řídítka a sedlo a připevní se na něj jedna strana vnitřní části stanu. Tím se vytvoří ložnice. Přes to se pak přetáhne tropiko, které chrání osazenstvo stanu i kola před deštěm, a ještě tvoří předsíňku. Celý stan se na závěr ukotví pomocí kolíků. Do postaveného stanu se vejdou dva cyklisté a zavazadla.

 

Díky této konstrukci nejen že ušetříte na váze, ale taky ochráníte kola před krádeží. V Čechách je bohužel obvyklé, že než si u stánku s občerstvením koupíte tatranku, tak vám něčí nenechavé ruce očešou z kola veškeré příslušenství.  A při stanování s kolem se může stát, že ráno už nebudete mít na čem odjet. Pokud ale máte stan spojený s kolem, tak se podobné věci bát nemusíte.

Kdy to bude?

Ještě poměrně nedávno byl Tike prototyp vyrobený ze záclony a plachty na bazén, který si autorky ušily samy.

 

V současnosti je Tike stále ve fázi prototypu, ale vypadá už mnohem profesionálněji a zaznamenal obrovský úspěch ve finále Startup Show akcelerátoru Green Light. Autorkám Tike se zde podařilo najít investora, který jim s rozjezdem projektu pomůže. Cyklostanu bychom se tedy mohli na českém trhu dočkat už v roce 2018.

Jediný na světě?

Pochopitelně nás zajímalo, jestli má Tike někde ve světě konkurenci. Rychlé hledání odhalilo pár podobných produktů. První z nich je minimalistický Topeak Bikamper, který je určený pouze pro jednu osobu.

 

 

Pro postavení stanu musíte u svého bicyklu oddělat přední kolo, které využijete ke zpevnění zadní části stanu a samotný bicykl pak drží předek stanu. Ušetříte tak váhu tyček, ale přidáte si práci s montováním kola každé ráno a večer. Navíc nemá Bikamper žádnou předsíňku, takže zatímco vy přečkáte liják v suchu uvnitř stanu, vaše věci budou ležet na dešti.

Druhým produktem, který je českému Tike blízký, je Üpon Bike tent z Tchaj-wanu. Je pro dvě osoby a kola se u něj nacházejí pouze na jednom konci stanu. Druhý konec stanu drží tvar díky nafukovacímu „pilíři“.

 

 

Výhodou Üpon je, že pokud zrovna neberete na své cesty kola, můžete stan ukotvit i pomocí trekových holí, nebo ho přivázat ke stromu.

V Čechách ale nic podobného k sehnání není, takže český cyklista má výběr jasný.

Pokud vás Tike zaujal, můžete jeho vývoj sledovat na těchto facebookových stránkách. A pokud máte nějaké otázky, tipy, rady či nápady na vylepšení, pište do komentářů, holky si to přečtou a odpoví.