Patříte mezi lidi, kteří jsou schopní zapomenout půlku výbavy doma? Nebo naopak před odchodem z domu několikrát vyhrabete a zkontrolujete obsah batohu, protože máte pocit, že jste něco zapomněli, i když máte zabalené všechno?  Díky kickstarteru půjde brzy do prodeje plachta TripTarp, která vám pomůže ohlídat, že máte na trek zabalené opravdu všechno, co potřebujete.

1

 

TripTarp je vynález amerického horského průvodce Craiga Rowa. Tuto „organizační plachtu“ vymyslel nejen pro své klienty, kteří pořádně nevědí, co si zabalit, ale také pro zkušené dobrodruhy, kteří chtějí mít ve věcích trochu pořádek, než je všechny nacpou do batohu.

 

Plachta je rozdělená na osm hlavních okruhů věcí, které budete rozhodně potřebovat, jako například přístřešek, vaření a oblečení. Každý okruh má přidělené místo podle toho, kolik budou věci v reálu zabírat místa. Třeba batoh má na plachtě logicky místa nejvíc. Jednotlivé kategorie nemají pevně dané okraje, abyste mohli některé věci umístit do dvou kategorií a nepřemýšleli zbytečně nad tím, jestli má spacák jít do kategorie přístřešek nebo spaní.

3

2

 

Na levé straně je pak seznam věcí, které by se měly v každé kategorii nacházet. U každé kategorie jsou vyznačeny základní věci, bez kterých byste neměli vystrčit paty z domu (například lékárnička).

4

 

Všude na plachtě najdete taky různé rady ohledně pobytu v přírodě a na pravé straně plachty je vytištěné 150 cm dlouhé pravítko – pro nás Evropany bohužel v imperiálních jednotkách.

5

 

Plachta má voděodolnou úpravu a oka pro snadné ukotvení, takže ji můžete použít i jako ochranu proti dešti a nouzový přístřešek.

6

7

8

 

Co se týče stavby přístřešku, má ale TripTarp jednu nevýhodu a tou jsou rozměry. Plachta má pouhých 152×213 cm, což vyššímu člověku moc prostoru pod plachtou nedává. Autor TripTarpu rozměry zdůvodňuje tak, že je to největší možný rozměr, na který se dá tisknout a jakékoliv zvětšení by znamenalo podstatný nárůst ceny (nyní je cena stanovená na 75 dolarů, čili necelých 2000 kč). TripTarp je tedy určen opravdu spíš jako nouzový přístřešek a autor doporučuje plachtu používat jako podložku pod sebe, nebo například jako podlážku pro předsíňku stanu, než jako plnohodnotný přístřešek.

9

 

Navíc se zatím zdá, že TripTarp nemá příliš vychytané kotvící body. Pokud se pozorně podíváte na fotky, tak kovové kroužky, které mají látku chránit v místě ukotvení, nechtějí na plachtě moc držet. Někde jsou kroužky jenom lehce uvolněné, někde úplně chybí. Budeme ale doufat, že to je jenom dětská nemoc prototypu, která u finálního produktu zmizí.

10

 

TripTarp určitě nepokryje veškeré vybavení, které s sebou nosíme. Každý z nás má nějakou „specialitku“, kterou na seznamech nenajdeme, ať už jde o stativ k foťáku, věci pro psího parťáka, nebo oblíbenou knížku. Rozhodně ale pomůže začátečníkům zabalit si to nejnutnější a „profíkům“ zase uspořádat hromadu připraveného vybavení, aby nevypadala jak vulkán těsně před erupcí.