Spolu s týmem vědců z katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze jsme provedli několik testů outdoorových filtrů a prostředků na chemickou úpravu vody. A jak jistě dávno víte z našeho Facebookového profilu, dopracovali jsme se k velmi zajímavým výsledkům.

 

Jak to začalo?

Vše začalo přesně před rokem. Tehdy nás oslovil tým mladých vědců z PřF UK se žádostí o konzultaci ohledně vybavení na několikatýdenní cestu po Indonésii. Spolu s výběrem vhodného oblečení, obuvi a jiného vybavení jsme za pomoci našich obchodních partnerů sehnali i několik outdoorových filtrů. Frogtac.cz poskytl filtr Sawyer MINI, Top-Armyshop přislíbil pumpovací Katadyn Hiker Pro. Kdyby to byla obyčejná výprava, a ne zvídaví vědátoři, pravděpodobně by se celý příběh tím uzavřel. Jenže nebyla. A za dva dny mi přišla SMS: “Ahoj, je možné, že ten filtr nefunguje, jak má?”… 😀

JohStewartBOOM

Okamžitě jsem volal nazpět.

Vědci se nejspíše ve své laboratoři trochu nudili báli o své zdraví, vzali proto bakterii E. Coli (vyskytuje se v lidských výkalech), geneticky ji modifikovali na odolnost proti antibiotiku kanamycin, prohnali filtrem Sawyer MINI a pro srovnání i svým laboratorním filtrem Millex, který má papírově dvakrát větší póry.

 

A v bakteriologických miskách, v kanamycinovém prostředí (vylučujícím růst jiných bakterií), pak zkusili vypěstovat něco z toho, co prošlo filtry. A ukázalo se, že Sawyer pouští.

 

Pro představu, toto je velikost E.Coli ve srovnání s póry ve filtrech Sawyer MINI a Millex.

 

Byl to samozřejmě poprask! Mezitím od Top-Armyshopu dorazil slíbený Katadyn Hiker Pro, ze svých zásob jsme pro ně vytáhli další produkty a rozhodli se udělat velký test, znovu a pořádně.

 

Trocha teorie

V přírodě není vždy možné mít s sebou dostatečné množství pitné vody a není-li po cestě studánka s průzračnou horskou vodou nebo nějaká studna, je dobré umět využít jakoukoliv vodu. Ovšem v nepitné vodě se vyskytuje množství sajrajtu, kterého je potřeba se zbavit. K tomu máme v dnešní době hned několik prostředků, z nichž jeden z nejpohodlnějších je vodní filtr.

Princip vodních filtrů spočívá v protlačení vody skrze síto, jehož póry jsou mnohokrát menší, než je velikost nejmenších bakterií (všimněte si, že pouze bakterií – viry nebo těžké kovy jsou násobně menší a filtem projdou bez problémů). Takový filtr je obvykle součástí lahve, nebo je možné ho připevnit na běžné PET lahve. Výhodou filtrů a filtrovacích nádob je, že neužívají k dezinfekci žádných chemikálií, jak tomu je u tablet na čištění vody. A proto, pokud filtrace proběhne správně, je voda zbavena nežádoucích nečistot. Oproti klasickému převařování vody, je filtr pohodlnější a rychlejší možností.

My jsme se rozhodli otestovat hned tři modely vodních filtrů: Sawyer MINI, Katadyn Hiker Pro a LifeStraw Go.

 • Sawyer MINI: je malý a lehký model firmy Sawyer, která inzeruje, že velikost jeho pórů nepřesahuje 0,1 mikrometru, dokáže přefiltrovat až 100 000 galonů (cca 370 000 litrů) a filtruje 99,99999% všech bakterií. Je to jeden z modelů, který nepotřebuje vlastní speciální lahev a je možné ho použít s PET lahví, hydratačním vakem nebo přímo na hladině zdroje vody. Údržba je také snadná, je potřeba ho pouze vyplachovat pitnou vodou.
 • Katadyn Hiker Pro: se také dá řadit do lehkých modelů, je vyráběn firmou Katadyn, která garantuje velikost pórů maximálně 0,2 mikrometru, schopnost přefiltrovat 1150 litrů vody a rychlost filtetrace 1 l/min. Model Hiker Pro postrádá flexibilitu, kterou má MINI, a nelze ho připojit k PET lahvi. Má poměrně složitý systém použití, kdy je třeba ponořit jednu hadičku do vody a pumpovat vodu přes filtr. Čistit pouze vypláchnutím je možné jen vnější hrubší filtr, který chrání ten vnitřní před největšími nečistotami. Vnitřní filtr se musí měnit za nový.
 • LifeStraw Go: je lehký a kompaktní model. Výrobce uvádí schopnost odstranění 99,9999% bakterií. LifeStraw má vlastní nádržku (kapacita 0,65 litru) a není tedy možné ho použít s PET lahví, ale na rozdíl od Hiker Pro nemá žádný systém hadičky a pumpování, a je tedy uživatelsky přívětivější. Funguje prostě jako brčko (z angličtiny “STRAW”)
 • Jako kontrolní vzorek pro potvrzení správného provedení testu byl použit profesionální laboratorní filtr Millex.

Ani jeden z výše zmíněných filtrů není schopen odfiltrovat těžké kovy a viry. Velikosti pórů sít jsou u testovaných filtrů cca 0,2 mikrometru velké, běžná bakterie (např. E.coli) má 1-3 mikrometry, viry jsou mnohokrát menší, v desítkách nanometrů, částice těžkých kovů do sta nanometrů. Z toho nám jasně plyne, že filtry používáme k odstranění bakterií.

Součástí našeho testu byly kromě filtrů i další dezinfekční prostředky: přístroj H2GO Purifier, tablety Arpol Javel Aqua,  a známý čisticí prostředek Savo jako kontrolní vzorek pro tuto skupinu.

 • H2GO Purifier: je malý a lehký přístroj. Funguje na principu elektrolýzy a vytváří roztok, který obsahuje chlór, ten pak stačí smíchat s vodou, kterou chcete vyčistit. Chlór má 100% dezinfekční (antibakteriální) účinnost. Je nutné přístroj dobíjet a ve speciální lahvičce mu míchat slaný roztok (stačí obyčejná kuchyňská sůl). Na jedno nabití je H2GO schopen vydezinfikovat 300 litrů vody a za celou svou životnost alespoň 60000 litrů.
 • Javel Aqua: je tabletový přípravek. Jedna tableta obsahuje 8,5 mg dichlorisokyanurátu sodného a do vody uvolní 5 mg chlóru. Aplikace je jednoduchá, stačí tabletu vhodit do 1 litru vody a za půl hodiny je voda vhodná k pití.

 

Průběh laboratorních testů

V laboratoři byl připraven testovací roztok s geneticky upravenou bakterií kmene E.coli, odolnou vůči antibiotiku kanamycin. Každým filtrem byl profiltrován roztok se stem milionů bakterií (10 až 100 milionů bakterií se běžně vyskytuje v 1 litru říční vody). Stejný roztok byl vyčištěn i chemickými prostředky.

Voda, která prošla filtry, nebo byla vyčištěna chemickými prostředky, byla vyseta na bakteriologické misky s kanamycinem, který vyloučil, že by na miskách vyrostly jiné bakterie. Na miskách pak z každé bakterie, která nebyla zlikvidována dezinfekcí, vyrostly kolonie, které byly poté spočítány. Tímto způsobem byla určena úspěšnost jednotlivých testovaných prostředků.

 

Výsledky

Všechny chemické přípravky (H2GO, Javel Aqua) fungovaly na 100%. Bohužel to ale neplatí o filtrech.

Nejdražší Katadyn Hiker Pro (bežná cena 2340 Kč) vyšel nejhůře a propustil okolo 10 000 bakterií ze 100 milionů (účinnost 99,99%).

Výrazněji lepší byl Sawyer MINI, ale stále neměl perfektní výsledek. jeho účinnost byla navíc přímo ovlivněná sílou tlaku vody. Tedy čím větší tlak, tím víc bakterií filtr propouštěl.

LifeStraw Go byl jako jediný 100% účinný a vyrovnal se tak laboratornímu filtru Millex. LifeStraw Go je tedy důkazem, že je možné vyrobit kvalitní filtr a výrobek může zároveň být uživatelsky přívětivý.

 

Sawyer MINI a Katadyn Hiker Pro, se i přes slabý výsledek v testu, blíží k inzerované kvalitě (Katadyn Hiker Pro 99,99%, Sawyer MINI 99,9943%), tyto hodnoty však podle našeho názoru nejsou dostačující. Proč? To si hned řekneme.

 

 

Kolik bakterií stačí k vyvolání nemoci?

Za příznivých podmínek se bakterie množí exponenciálně a v průběhu 9 hodin se z jedné bakterie stane sta milionová kolonie. Pokud tedy vodu přefiltrujete a vypijete, je jisté (nevymyjete-li lahev ihned pitnou vodou), že v lahvi nějaká voda zůstane, v ní se bakterie namnoží a při dalším použití lahve se kontaminovaná voda smíchá s tou nově přefiltrovanou a problém je na světě.

 

Pár příkladů:

U E.coli může onemocnění vyvolat již 100 bakterií, u Listerie a Salmonelly je to 1000 bakterií a V. Cholerae jich potřebuje alespoň milion. Voda z Japonské řeky Oyodo obsahuje zhruba 10 000 000 bakterií v litru. Evropské řeky jsou na tom místy podobně. Počítáme-li s účinností filtru, už po vypití 1 litru riskujete průjem. 

 

Filtry jsou tedy schopny snížit riziko nákazy, ale úplně vás neochrání. Plně spolehnout se lze jen na chemické přípravky, které ale škodí zdraví uživatele, protože chlórové přípravky jsou vlastně velmi zředěné Savo.

H2GO Purifier vyrábí chlornan sodný elektrolýzou solného roztoku a u tablet Javel Aqua vzniká chemickou reakcí po rozpuštění ve vodě.

 

Sawyer MINI a nesrovnalost v udávaných číslech

Společnost Sawyer udává, že jejich filtr má síto s maximální velikostí otvorů 0,1 mikrometru (=100 nanometrů). Nicméně laboratorní Millex má otvory dvakrát větší (0,2 mikrometru) a obstál v testu na jedničku, což se o Sawyeru říct nedá. Jak je tedy možné, že filtr, který by měl být lepší než ten laboratorní, je ve skutečnosti neúčinný? Kontaktovali jsme přímo výrobce a snažili se zjistit, kde se stala chyba. Jak jsme pochodili a k jakému výsledku jsme se dobrali, se dočtete v druhé části tohoto článku.

Naprosto stejné otázky jsme kladli i společnosti Katadyne, jejíž výsledky byly taktéž špatné, ale Švýcaři se k tomu postavili po svém – naprosto nás ignorovali. Otázkou je, zda to nebyla spíše výhra, protože Sawyer komunikaci s námi nevzal za úplně dobrý konec.

 

Sawyer MINI do podrobna

Výrobce inzeruje, že jeho filtr má síto s maximální velikostí pórů 0,1 mikrometru, je schopný odfiltrovat 99,99999% všech bakterií a 99,9999% prvoků. Při našem testu jsme ale odhalili, že tomu tak zřejmě není, a proto bylo nasnadě provést samostatný test, který by potvrdil, nebo vyvrátil naše obavy.

Test probíhal obdobně, jako ten pro všechny prostředky na čištění vody, které jsme zkoušeli výše. Byly připraveny dva roztoky obsahující 100 milionů bakterií E.coli, které byly opatřeny rezistencí vůči antibiotiku kanamycin, aby je bylo možné rozeznat od případného znečištění vnějšími vlivy. Roztoky byly protlačeny skrze Sawyer MINI a laboratorní Millex. Přefiltrovaná voda pak byla centrifugací stočena na dno zkumavek a vysazena na bakteriologickou misku obsahující kanamycin. Druhý den bylo spočteno, kolik ve vzorcích vzniklo kolonií bakterií, a tak se určil počet propuštěných bakterií.

Millex, který má póry o velikosti 0,2 mikrometru, nepropustil jedinou bakterii, zatímco Sawyer 5700. Jeho účinnost tedy vyšla na 99,9943%, což se sice blíží údajům, které výrobce udává, ovšem logicky není možné, aby póry filtru byly velké 0,1 mikrometru, protože Millex, se svými dvakrát většími otvory, měl 100% úspěšnost. Výrobce tedy evidentně udělal jednu ze dvou chyb: lhal o kvalitě filtrů a velikosti pórů, nebo filtr obsahuje konstrukční vadu a nefiltrovaná voda se dostává do té přefiltrované nějakou oklikou. Zeptali jsme se výrobce, zda nám s tímto dovede poradit.

Pokus o získání vyjádření výrobce byl úspěšný a zde je jeho shrnutí v podobě výňatků z rozsáhlé emailové konverzace.

Vybaven.cz: „Zdravím týme Sawyer, uskutečnili jsme několik laboratorních testů Vašich filtrů a výsledky jsou sporné. Nejsme si jisti, jestli je to způsobeno vadným kusem, tlakem vody, výdrží filtru nebo něčím jiným. Pro nalezení odpovědi bych Vás rád požádal o spolupráci a případně poskytnutí dalších vzorků, abychom mohli provést dodatečné testy…“

Sawyer: „Všechny filtry jsou 100% otestovány třikrát, než opustí továrnu, abychom se ujistili o jejich kvalitě. Prosím, poskytněte nám Vaše protokoly z testů, abychom Vám mohli ukázat, kde jste udělali chybu.“

Vybaven.cz: „Děkuji za Vaši sebevědomou reakci, protokoly naleznete v příloze. Hlavní otázkou je, jak je možné, že filtr s dvakrát většími otvory (Millex) odvedl lepší výkon než Sawyer? A také: jak je možné, že změnou tlaku protékající vody, se signifikantně mění efektivita filtru? … Byl bych radši, kdybyste nám pomohli dobrat se odpovědi, než nám „ukazovali, co jsme udělali špatně“. Od začátku naší konverzace bylo Vaše chování vcelku agresivní. Pokud chcete, abychom se snažili nalézt pravdu a napsat něco jiného než „Udělali jsme několik testů, jejichž výsledky jsou v tabulkách, a jediné, čeho se nám od Sawyeru dostalo, bylo, že se mýlíme.“, tak vězte, že Vás kontaktujeme, abychom Vám pomohli vytvořit dialog s naší komunitou, s uživateli Vašich produktů. Pokud Vás to obtěžuje, můžeme postupovat, jak jsme popsali výše.“

Sawyer: „Omlouváme se, pokud jsme zněli agresivně. Když hlouběji zkoumáme nesrovnalosti s výkony našich filtrů, vždy je na vině chyba v postupu, nedostatek kontroly vzorků nebo obyčejná kontaminace. Chápeme, že Vás zmátlo zjištění o účinnosti, ale kontrolní, dvakrát větší, filtr je efektivnější. Je jisté, že musel vzniknout nějaký problém. Vše co nabízíme, je pomoc s jeho identifikací.“

Na vyžádání podrobnějších protokolů z testování, jsme Sawyeru tyto materiály poskytli a požádali je o vyjádření.

Sawyer najednou otočil a odpověď obsahovala ujištění, že i když jsme zjistili účinnost jejich filtrů 99,9943%, tak výstupní testy stále odpovídají normám americké agentury pro ochranu životního prostředí a není tak co řešit. Pokud požadujeme 100% účinnost, máme si pořídit dražší model s 0,02 mikrometrovým sítem.

Vybaven.cz: „Jak je tedy možné, že se změnou tlaku se mění efektivnost Vašich filtrů a že filtr s dvakrát většími póry byl účinnější? Chápeme, že naplňujete své marketingové tvrzení, ale aspoň velikost otvorů nemůže být udávána správně, to napovídá zdravý rozum. Pokud trváte na tom, že máte pravdu a nemáte, co dodat, poděkuji Vám za odpovědi a téma uzavřu. Chystáte se v březnu navštívit IWA expo? Mohli bychom se tam potkat.“

Poslední odpověď ze strany Sawyeru obsahovala další útoky na náš postup a naše testy, obviňování z chyb, bylo doprovázeno arogancí výrobce, která nás jen utvrdila v tom, že Sawyer nemá zájem na zjištění a nápravě vad na svých výrobcích. Rozhodli jsme se tedy rozseknout jeho mlžení na vlastní pěst. Bylo nutné uskutečnit ještě jeden test, který sice zdržel sepsání tohoto textu o více než půl roku, ale pomohl nám určit opravdovou kvalitu filtru.

 

Skutečná velikost pórů Sawyeru MINI

Tento test probíhal následovně. Filtr Sawyer MINI je tvořen vlákny. Část jednoho vlákna byla vyjmuta a prozkoumána pod elektronovým mikroskopem.

 

Zjištění jsou patrná na fotodokumentaci a vyplývá z nich, že některé póry jsou mnohonásobně větší než 0,1 mikrometru a umožňují části menších bakterií proniknout za filtr.

no images were found

 

Tento a předchozí testy dokazují, že testovaný filtr Sawyer MINI obsahuje póry větší než výrobcem deklarovaných 100nm. Je proto neúčinný a není možné se na něj v terénu spolehnout, obzvlášť při pití opravdu znečištěné vody (velké řeky pro průtoku asijským městem apod.).

 

Resumé

Samozřejmě je tento test celkem snadno napadnutelný. Netestovali jsme desítky kusů od každého produktu, nezahrnuli jsme do výzkumu více nezávislých laboratoří apod. Brali jsme to celou dobu jako odrazový můstek pro další pravidelné výzkumy a navázání spolupráce s jednotlivými výrobci. Veškeré naše výsledky lze tedy hravě odepsat tvrzením, že šlo o kusovou vadu z dávno rozprodané a zapomenuté série.

Nicméně!

Testovaný filtr Sawyer MINI se sice blíží inzerovaným hodnotám účinnosti, ale jeho kvalita v reálném životě není dostačující a skutečná velikost pórů neodpovídá té slibované. Arogantní a útočná komunikace, nekvalitní výrobek a absence snahy o nápravu odsuzují filtry Sawyer k neúspěchu minimálně na českém trhu.

Je potom otázkou, zda se k tomu firma Katadyn postavila lépe. Její filtr také vykazuje naprosto mizerné hodnoty a je násobně dražší než konkurence, nicméně výrobce nepovažoval za nutné se o tom s námi bavit. Jednoduše strčili hlavu do písku! Rozhodně je ale zkusíme ještě párkrát prošťouchnout a dáme vědět v dalších článcích.

Z našich závěrů tak vyplývá, že pokud se nenecháte strhnout módní vlnou filtrů, které svým způsobem částečně fungují, ale vsadíte na osvědčenou chemii, budete moci pít vodu bez obav. Jen to asi nebude úplně nejlepší řešení pro dlouhodobé přežívání v divočině kvůli agresivitě přijímaného chlóru na vnitřní mikroflóru v zažívacím traktu.

Pokud tedy chemickou desinfekci z nějakého důvodu odmítáte a trváte na filtrech, pořiďte si filtry od značky LifeStraw. Nebudou vám slibovat nesmyslnou životnost filtru, miniaturní póry či jiné propagační hodnoty, které ve finále ohrožují jen a pouze vaše zdraví. Mimochodem, společnost LifeStraw jako jediná nám nabídla plnou podporu při dalších testech, spolupráci s jejich R&D týmem a zahrnuli naše testy do své “důkazní složky od externích laboratoří”, kterou vedou ke každému svému produktu. A to už něco znamená.

 

Poděkování

Závěrem bychom chtěli moc poděkovat Mgr. Ivanu Kulichovi Ph.D. z katedry experimentální biologie rostlin PřF UK v Praze a také celému jeho týmu, s většinou kterého jsme nepřišli do styku, ale kteří nám pomáhali provést tyto testy, opakovali je, ověřovali data a sepisovali vědecké zprávy o chodu výzkumu na žádost Sawyeru a LifeStraw. Moc vám všem děkujeme, přátelé, bez vás by nic takového nevzniklo!

 

Použitá literatura

 1. Kang, J.-H. & Kondo, F. Effects of bacterial counts and temperature on the biodegradation of bisphenol A in river water. Chemosphere 49, 493–498 (2002).
 2. Momba, M. N. B. & Kaleni, P. Regrowth and survival of indicator microorganisms on the surfaces of household containers used for the storage of drinking water in rural communities of South Africa. Water Res. 36, 3023–3028 (2002).
 3. Daschner, F. D., Rüden, H., Simon, R. & Clotten, J. Microbiological contamination of drinking water in a commercial household water filter system. Eur. J. Clin. Microbiol. Infect. Dis. 15, 233–237 (1996).
 4. Lautenschlager, K., Boon, N., Wang, Y., Egli, T. & Hammes, F. Overnight stagnation of drinking water in household taps induces microbial growth and changes in community composition. Water Res. 44, 4868–4877 (2010).
 5. Schmid-Hempel, P. & Frank, S. A. Pathogenesis, Virulence, and Infective Dose. PLoS Pathog 3, e147 (2007).

 

UPDATE: Tento test má dohru, více informací najdete ZDE.