Možná si vzpomínáte na náš letní test filtrů, který rozpoutal tehdy tolik vášní. Pokud ne, najdete ho TADY.

Dovozce filtrů Sawyer, Bushcraftshop, ho tehdy z nějakého důvodu vzal jako osobní útok, což rozhodně nebylo našim cílem. Ale jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré. Během následující právní přestřelky si každá strana ujasnila pro sebe důležitou věc.

My, za Vybaven.cz, jsme se ujistili v tom, že máme opravdu vynikajícího právníka, kterého rádi doporučíme i našim fanouškům – Advokátní kancelář Mgr. Jakuba Korbeláře.

Protistrana pro změnu přišla na to, že soudem cesta nevede a rozhodla se postavit se nakousnutému problému čelem. Objednali si rozsáhlý test 7 filtrů, který následně uveřejnili na internetu. Ten najdete ZDE, doporučuji k přečtení, byť to není moc snadné, jde o 19 stránkový dokument.

Samozřejmě se nás fanoušci hned zeptali, co si o tom myslíme a jak na to zareagujeme. Upřímně, už dávno jsme ten test pustili z hlavy, neboť to pro nás byla opravdu jen další z mnoha recenzí, která neobsahovala ani špetku něčeho osobního. Ale znovu jsme si to v týmu všechno pročetli a shodli se na několika bodech.

1. Je velká škoda, že ten test vznikl až na žádost výhradního dodavatele značky, jehož 2 výrobky obstály v testu, kdežto konkurence naprosto propadla. S kluky z Bushcraftshopu jsem několikrát během pár let komunikoval naživo, proto za sebe mohu říct, že jsem přesvědčen o správnosti tohoto testu. Nemyslím si, že by se snížili k podvrhům. Nicméně jde o produkty, na které mají výhradní zastoupení, a obrací v tom miliony korun ročně. Subjektivně vzato to nemusí působit věrohodně a dává možnost konkurenci nebo jiným kritikům ten test zpochybnit. Stejně tak nepůsobí moc věrohodně ani první popsané testování na dvorku laboratoře, nad kanálem (sic!). Rozumnější by možná bylo kontaktovat dTest, případně jinou podobnou velkou a nezainteresovanou instituci.

2. Je zvláštní, že “Testy byly prováděny v souladu s návody na použití jednotlivých zařízení, vyjma UV dezinfekce SteriPEN Classic 3 (v návodu je doporučeno špinavou vodu s viditelnými mechanickými nečistotami přefiltrovat přes plátno, kapesník, kávový filtr. Nic takového nebylo k dispozici a byla ozařována voda v tom stavu v jakém byla z plastového sudu nabrána do Erlenmeyerovy baňky).” Když v návodu stojí PŘEFILTROVAT, tak je logické, že podle něj postupuji a někde přece jen seženu kus látky či kapesník. Pokud se nedodržel správný postup v tomto bodě, jak lze zaručit, že i zbytek testu probíhal “správně”? Vždyť je to stejné, jako s návodem na Sawyer, kde stojí – NESMÍ ZMRZNOUT. 

3. Ale i přesto je fajn, že tento test vůbec udělali a je opravdu naprosto jedno, jak vlastně dopadl. Ukázal totiž hlavně, že celá ta problematika (ne)kvality cestovních vodních filtrů je mnohem náročnější, než by kdo čekal. A myslím si, že když tento test zopakují s novými filtry stejných značek, jeho výsledky nebudou stejné.

4. A vypadá to tím pádem, že kvalita těchto výrobků kolísá kus od kusu, tedy že se na cestovní filtry obecně nedá moc spolehnout a záleží vždy na kombinaci kvality filtru/odolnosti imunitního systému konkrétního jedince/míry znečištění vodního zdroje.

Dává to smysl, jde o průmyslovou výrobu a každá průmyslová výroba čas od času produkuje zmetky. Otázkou je pouze kvantita těchto zmetků a kvalita výstupní kontroly.

 

Kde je pravda?

V podstatě jediná věc, kvůli které se k tomuto tématu zas vracíme, je zároveň asi ta nejdůležitější – pravdivost údajů na obale. Pokud výrobce slibuje něco, co následně prokazatelně a opakovaně nedokáže dodržet, tak na to je třeba poukázat. A je samozřejmě jen na vás, jak se k tomu postavíte.

Jde o to, že Sawyer uvádí: „filtrační technologie PointONE™ s absolutní velikostí pórů 0,1micron použité ve vodních filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999% všech zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků (giardia a cryptosporidium)“.

 

V současné době na česko-slovenském internetu jsou celkem tři testy outdoorových filtrů. Ten náš jsem už zmiňoval, byli jsme osočováni ze zaujatosti, tak čert ho vem.

 Pak je tu ten nejnovější test od Bushshopu, k tomu se ještě na chvíli vrátím, ale později.

 A pak je tu třetí, od Urbanstalker.eu, který nám opakovaně v létě posílali čtenáři jako důkaz o tom, že filtry Sawyer fungují spolehlivě. Ten test najdete ZDE, ale podstatné jsou tam jen výsledky, které jsem si dovolil screenovat a zveřejnit zde u nás.

Urbanstalker je taktéž obchodník, prodávající mimo jiné cestovní filtry Sawyer, proto jeho nadšení pro věc a zjevné přehlédnutí objektivní reality lze pochopit. 

Také prosím o pochopení i v případě, že se šeredně pletu, jsem spíše humanitního zaměření a matematika mi nikdy nešla nijak dobře…

Ale!

Fakt se nedokážu ztotožnit se závěrem autora, že “Úplná paráda. Filter pracuje presne tak ako sľuboval výrobca.“.

Když ze 600 bakterií v původním vzorku testovaný filtr propustí rovných 35, tak ať počítám jak počítám, vychází mi spolehlivost 94,17%, ne 99,99999%, jak slibuje etiketa.

 

Pokud se pletu, prosím, ukažte mi, kde přesně, a rád to v textu upravím s poznámkou o úpravě. Teď to není žádná obvyklá ironie, myslím to zcela vážně, samotného mě to zajímá.

 

A nyní se vrátím zpět k testu od Bushshopu, tam je úspěšnost o něco lepší.

Uvádí se, že voda v rybníku měla 7,8x10na4 bakterií. Po filtraci zůstalo 42. Tedy 0,054%. Ale kde je garantovaná výrobcem účinnost 99,99999%? Já nevím, možná někde opravdu dělám chybu, zkuste si to propočítat sami a dejte vědět tady v komentářích pod článkem.

Nic z výše uvedeného samozřejmě nijak nehájí značky, které v testu propadly. Ba naopak, jsme velmi zvědaví, jak budou reagovat a s čím přijdou.

Úplně nejlepší by bylo opravdu celou věc předat dTestu a počkat si na rozsáhlé a opakované testy. Pokud máte někdo volnou chvilku, tak jim to navrhněte, buďto na Facebooku, nebo na mailu.

 

Co na filtry říkají odborníci? 

Abychom si udělali jasno, jak se vlastně k celé té problematice outdoorového filtrování vody postavit, kontaktovali jsme Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka. A to rovnou snad tu nejpovolanější osobu v České republice – paní doktorku RNDr. Danu Baudišovou, Ph.D., vedoucí oddělení mikrobiologie vody. Byl to opravdu velmi příjemný a poučný telefonát, ze kterého si dovolím citovat pár důležitých věcí:

Použití podobných filtrů bez jakékoli další úpravy vody je velmi diskutabilní. A nejde teď o možné chyby při jejich výrobě. Ale spíše o to, že E. Coli a další podobné bakterie slouží během bakteriologických rozborů v podstatě pouze jako indikátory toho, že je voda fekálně znečištěná a může tedy obsahovat i mnohem menší a nebezpečnější viry. A to už se filtruje velmi špatně.

Jako příklad paní doktorka uvedla třeba nedávnou havárii vody v Dejvicích, kdy se nejdříve psalo o koliformních baktériích a E. Coli, ale epidemii ve skutečnosti spustily noroviry, o čemž se začalo mluvit až po třech dnech od vypuknutí.

Ano, pro použití „na nějaké to dočištění“ vody z relativně pitného zdroje podobné filtry obecně smysl mají, avšak je rozhodně nelze doporučit či schválit jakožto jediný zdroj úpravy vody v terénu, bez následného převaření či chemické desinfekce.

Povídali jsme si i o dlouhodobém používání filtrů a jejich životnosti. Paní doktorka uváděla zajímavou zkušenost, kdy lidé zadali test kvality vody filtrované vodovodním filtrem na dusičnany apod. A výsledky ukázaly, že voda PO filtraci byla horší, než před ní.  Jak je to možné? Díky růstu mikroflóry uvnitř filtru během jeho dlouhodobého používání. To samé tedy lze očekávat i při opakovaném a dlouhodobém používání cestovních filtrů v terénu bez jejich důkladné desinfekce po každém použití.

A jak je možné, že někdo pije vodu z potoka a snáší to bez jakýchkoli problémů, kdežto někdo další po vypití stejné vody bude mít obrovské problémy, a to i přesto, že použil nějaký cestovní filtr? Opravdu jde prý jen o zvyk a celkovou odolnost organismu.

 

Takže jaký je závěr? Celkem snadný! Filtrovat, desinfikovat, převařovat a modlit se. Nejlepe vše najednou a opakovaně! 😀

Jako zajímavý dodatek k tématu vám přinášíme také článek – Skutečná Žízeň a prostředky na úpravu vody.

 

A pro úplnost přidáváme i vyjádření zástupce laboratoře DEKONTA a.s., která zmíněný test prováděla:

 

Velký test filtrů – vyjádření

 
Někdy v první polovině října roku 2016 jsem od kolegy z práce obdržel krabici nad jejímž obsahem mi zaplesalo srdce. Jednalo se o 7 kusů všemožných filtrů na vodu od všemožných výrobců. Radost mi udělal i výrobek Steripen, který jsem plánoval sobě zakoupit již dávno. Během předávání krabice mi kolega sdělil, že jde o to udělat test filtrů, potřeba je to testovat tak jak by to člověk sám používal, fakturu za celkovou práci platí zadavatel a s ním že si to kolega vyřídí sám. Při přejímání krabice jsem si samozřejmě nemohl nevšimnout lepenky s nápisem Bushcraftshop a došlo mi, že tenhle test bude zřejmě reakcí na výsledek testu serverem vybaven.cz

S firmou Bushcraftshop ani se serverem vybaven.cz nemám já osobně nic do činění. Z obchodu Bushcraftshop žena několikrát něco objednala a server vybaven.cz rád čtu, baví mě jejich recenze a vážím si jejich práce. Navíc jakožto nezávislá osoba a nezávislá firma DEKONTA a.s. jsem neměl pražádný důvod stranit jednomu, či druhému filtračnímu zařízení. Jednak bych se pod takto tendenčně provedený test, potažmo sepsaný protokol nemohl sám podepsat a v žádném případě si nemohu dovolit ohrozit akreditaci naší nezávislé laboratoře !!

K testování jsem záměrně zvolil vysoce kontaminovanou vodu a zcela záměrně jsem filtroval vodu na dvoře naší mikrobiologické laboratoře. Vodu v terénu taky filtrujeme v přírodě a ne pod UV lampami laboratoří. Všechny filtry byly testovány zcela v souladu s návodem na použití! Steripen v manuálu uvádí, že: citace návodu ze stránek www.steripen.cz/navody-pouziti/classicczech.pdf

Zacházení se zakalenou nebo znečištěnou vodou SteriPENTM je určen k použití, a je nejvíce efektivní, s čistou vodou. Přesto byl SteriPENTM testován i ke snížení mikrobiologické kontaminaci ve znečištěné vodě. Pokud není k dispozici čistá voda, nejdříve se vodu pokuste vyčistit filtrem. Pokud je v nouzových situacích nezbytné upravit znečištěnou či i zakalenou vodu, použijte SteriPENTM následovně:

– k úpravě 1 litru znečištěné vody použijte dva procesy 1 litru: stiskněte aktivační tlačítko jednou a dokončete první proces úpravy. Pak stiskněte aktivační tlačítko znovu a dokončete druhý proces úpravy.

– k úpravě 0,5 litru znečištěné vody použijte proces 1 litru: stiskněte aktivační tlačítko jednou a dokončete proces.

Zákal je měřen čistotou vody, ve které jsou rozptýleny nerozpuštěné částice. Když se zákal zvětšuje, nerozpuštěné částice a znečištění vody se také zvyšuje. Je obtížné určit úroveň znečištění pouze písemným popisem. Proto prosím, při i používání SteriPENTM ve znečištěné vodě, vezměte v úvahu následující: Laboratorní testy ukázaly, že SteriPENTM je účinný ve vodě se znečištěním ne menším než 30 NTU (Nephelometric Turbidity Units) tak jak popisuje U.S. EPA směrnice a protokol pro testování mikrobiologických čističů vody, sekce 3.3.4. SteriPENTM byl úspěšně testován ve vodě se znečištěním 33 NTU.

Pokud je jeden litr vody znečištěn 33 NTU je možné vodu charakterizovat takto: mnohem blíže k jasná než neprůhledná, zřetelně ne čistá, ale zakalená, při pohledu přes vodu jsou objekty viditelné, ale rozmazané, zakalená jako slabá limonáda.

A proto a zcela záměrně nebyla voda přefiltrována přes nic. Protože v okamžiku, kdy bych vodu přefiltroval přes kávový filtr a test nevyšel, okamžitě by se na mě sesypaly hlášky typu: nesprávný filtr, měl být použit filtr jiný, atd. a tomuto jsem chtěl předejít. Testování zařízení STERIPEN bylo tedy taktéž prováděno zcela v souladu s návodem k použití ! První testování tedy proběhlo na dvoře laboratoří DEKONTA a.s. v Dřetovicích. Po testování byly filtry propláchnuty roztokem sava (přefiltrování cca 1 litru roztoku) , ty filtry, které je možno rozebrat byly rozebrány a uloženy na suchém místě.
První výsledky laboratorních rozborů ukázaly, že ne všechny filtry fungují. Vzhledem k předpokladu, že filtry na pitnou vodu budou fungovat, tak se při mikrobiologické analýze volilo nízké ředění, a proto nebyla zjištěna aktuální hodnota, ale hodnoty větší než. Zde upozorňuji, že limity pro pitné vody dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. v aktuálně platném znění, jsou pro individuální zásobování následující: E. coli a koliformní bakterie 0 KTJ/100 ml; pro počty kolonií kultivované při 22 °C je limit 500 KTJ/ml a pro kultivovatelné při 36°C je limit 100 KTJ/ml. Pokud jsou výsledky vyšší, není dle této vyhlášky voda pitná.

Výsledky většiny filtrů však ukazovaly hodnoty >100 a >500, ale o jak moc více? Jak tedy funguje filtr STERIPEN ve srovnání s filtrem Lifestraw či Fill Pure. Je jasné, že oba filtry v testu propadly, ale jak moc propadly? A proto bylo přistoupeno k druhému testování s tím, že testování bude probíhat v laboratorních podmínkách (vydezinfikovaná digestoř s permanentním odsáváním) – opět byly filtry testovány zcela v souladu s návodem k použití a protože byla obava, že první test a propad většiny filtrů nebyl způsoben kontaminací vnesenou do sterilních vzorkovnic během filtrace, ale že filtry prostě nefungují, byla mikrobiologická stanovení prováděna tak, abychom získali nominální hodnoty. Proto tedy v Protokolu o zkoušce č: 241/A/2016 jsou výsledky >100 a >500 a v protokolu 272/2016 jsou již reálná čísla. Navíc v tomto protokolu je laboratorní vzorek č. 1894/16 pojmenován kontrola a jedná se o vodu z vodovodního řádu a jak vidno i v tomto případě, ačkoli samozřejmě voda neobsahuje ani E-coli ani Koliformní bakterie, tak počty kolonií při 36 st. C a 22 st. C nějaké jsou. Budeme-li tedy brát v potaz protokol z testování filtrů v laboratoři, kde nehrozila možnost kontaminace vzorkovnic během filtrace, tak ze sedmi dodaných zařízení, dle vyhlášky 252/2004 Sb. uspěly tyto tři výrobky:

Sawyer mini
Sawyer squeeze
MSR MiniWorks EX Microfilter

Všechny ostatní výrobky nedokázaly odfiltrovat E-coli ani Koliformní bakterie a tedy voda přefiltrovaná těmito zařízeními nemůže být dle vyhlášky 252/2004 Sb. považována za pitnou. Testování filtrů probíhalo dle návodu na použití a měření bylo prováděno dle platných postupů akreditované laboratoře.

Dne: 30.1.2017 Ing. Lukáš Groulík

Objasnění některých pojmů, zdroj literatury:

Studna jako zdroj pitné vody – Mudr. František Kožíšek, CSc. – Státní zdravotní ústav 2003

Escherichia coli (E. coli) – Představuje dnes hlavní indikátor fekálního znečištění. Mnoha odborníky je považováno za jediný správný a vyhovující indikátor tohoto znečištění. Její původ je výlučně fekální, ať humánní či animální, takže interpretace jejího výskytu ve vodě je jednoznačná. Limit: O KTJ/100 ml. (KTJ= kolonii tvořící jednotka; počet KTJ lze zjednodušeně chápat jako počet bakterií v daném objemu vody. Limitem se rozumí mezní nebo nejvyšší mezní hodnota podle vyhlášky

Koliformní bakterie – Představují neškodné, saprofytické bakterie, osídlující střevní trakt, ale žijí běžně i v půdě. Výjimečně se mezi nimi mohou vyskytnou patogenní kmeny, které tvoří toxiny, mohou proniknout do tkání a způsobit přímo ohrožení zdraví. Dnes jsou považovány víceméně za indikátor účinnosti úpravy vody a dezinfekce, sekundární kontaminace či vysokého obsahu živin v upravené vodě. Koliformní bakterie zahrnují i druh E. coli, neboť se jedná o skupinový ukazatel, takže výše uvedený jejich význam platí v případě nepřítomnosti E. coli. Limit 0KTJ/100 ml

Počet kolonií při 22 st. C – Představují indikátor obecné kontaminace. Přinášejí informaci o celkovém bakteriálním znečištění vody, jejich zvýšené počty signalizuji průnik znečištění z okolí nebo poruchy úpravy vody a dezinfekce. Limit 500 KTJ/ml pokud voda není dezinfikována

Počet kolonií při 36 st. C – Jedná se o indikátor obecného znečištění stejně jako v případě předchozího ukazatele bakterií. Jejich teplotní optimum růstu (36st.C) vykazuje návaznost na teplokrevné organismy, čímž je ie dán jejich poněkud vyšší hygienický význam oproti počtu kolonií s optimem růstu okolo 22 st. C. Limit 100 KTJ/ml pokud voda není dezinfikována.